10 فاکتور اساسی در سئوی داخلی که باید بدانید

 • سئوی داخلی وب سایت یا همان (On Page SEO) چیست؟
 • بهینه سازی‌هایی که داخل وب سایت باید انجام بگیرد چه مواردی است؟
 • مهمترین عوامل در سئو داخلی سایت چیست؟
 • چک لیست بررسی سئو داخلی سایت چیست؟

سئوی داخلی چیست؟

سئوی داخلی (یا سئوی روی سایت) به عمل بهینه سازی صفحات وب برای بهبود رتبه بندی در موتورهای جستجو و کسب ترافیک ارگانیک اشاره دارد. سئوی داخلی علاوه بر انتشار محتوای مرتبط و با کیفیت بالا شامل بهینه سازی هدلاین ها، تگ‌های HTML (عنوان، متا و هدر)، و تصاویر می‌شود. همچنین باید مطمئن شوید وبسایت شما سطح بالایی از مهارت، توانایی و جلب اعتماد را دارد.

موفق عمل کردن در جستجو یا سرچ ارگانیک، به بهینه سازی همراه ترکیبی از فاکتورها نیاز دارد که موتورهای جستجو، آن‌ها را عوامل تکنیکی و مهم در سئوی داخلی و سئوی خارجی می‌دانند. با گذشت سالها ، ما شاهد افزایش تمرکز به سمت تکنیک‌های خارج از صفحه – مانند ایجاد لینک – و سایر عناصر فنی هستیم. اما واقعیت این است که اگر به اصول سئوی داخلی توجه نکنید سئو خارجی نمی تواند تاثیر خیلی خوبی داشته باشد.

سئوکاران باهوش می‌دانند که بهینه سازی داخلی باید به طور مداوم و پیوسته در اولویت قرار بگیرد. از آنجایی که موضوعات مربوط به سرچ یا جستجو همواره در حال ارتقا است، بسیار مهم است که اطلاعات خود را در مورد سئوی داخلی نیز آپدیت کنیم.

چرا سئوی داخلی مهم است؟

سئوی داخلی بسیار مهم است، زیرا به موتور جستجو کمک می‌کند تا وبسایت و محتوای شما را بفهمد و تشخیص دهد که آیا به به عبارت جستجو شده توسط کابر مرتبط است یا خیر. از آنجایی که موتورهای جستجو همواره در حال ارتقا و پیشرفت هستند، تمرکز روی مرتبط بودن و معنا، در نتایج موتورهای جستجو بیشتر شده است.

گوگل با الگوریتم‌های زیاد و پیچیده اش، درموارد زیر بهتر از قبل عمل می‌کند:

 • فهم اینکه چه کاربرانی در حال جستجو هستند و بیشتر چه زمانی این کار را انجام می‌دهند.
 • تحویل نتایج جستجو که قصد و هدف کاربر را برآورده کند (اطلاع رسانی، خرید، جهت یابی).

بنابراین باید مطمئن شوید وبسایت شما و محتوایش (هم محتوایی که برای کاربران به نمایش در می‌آید مانند متن، عکس، ویدئو و… و هم محتوایی که فقط برای موتور جستجو قابل دیدن هستند مانند تگ‌های html و…) همگی مطابق با جدیدترین و بهترین روش‌ها بهینه سازی شده اند.

علاوه بر آن نمی توانید به سادگی سئوی داخلی را نادیده بگیرید، زیرا هنگام بهینه سازی داخلی، کنترل بیشتری نسبت به بهینه سازی خارجی (مثل ساخت بک لینک ها) که شامل سیگنال‌های خارجی هستند، دارید. اگر تلاش خود را برای پیاده سازی استراتژی‌های سئوی داخلی به کار بگیرید، حتما با افزایش ترافیک سایت و افزایش حضور در نتایج جستجو روبرو خواهید شد.

مهم ترین اصول سئوی داخلی

این مقاله مهم ترین اصول سئوی داخلی را به شما معرفی می‌کند. بکارگیری این 10 مورد، به بهبود محتوای سایت شما کمک می‌کند و باعث افزایش رتبه ، ترافیک و تبدیل‌های شما می‌شود.

E-A-T

E-A-T ، مخفف (تجربه و تخصص) Expertise ، (اقتدار) Authoritativeness، و (جلب اعتماد) Trustworthness ، چارچوبی است که رتبه دهندگان گوگل برای ارزیابی خالقان محتوا ، صفحات وب و وب سایتها به طور کلی استفاده می‌کنند.

گوگل همیشه برای محتوای با کیفیت اهمیت ویژه ای در نظر گرفته و در واقع، می‌خواهد اطمینان حاصل کند که سایت‌هایی که دارای محتوای با کیفیت بالا هستند ، از رتبه‌های بهتری برخوردار می‌شوند و سایت‌هایی که محتوای کم کیفیت ایجاد می‌کنند ، کم در معرض دید کاربران قرار می‌گیرند.

رابطه واضحی بین آنچه که گوگل، آن را محتوای با کیفیت تلقی می‌کند و چیزی که در نتایج جستجو ظاهر می‌شود، وجود دارد.آنرا همبستگی یا علیت بنامید – هرچه هست ، E-A-T به نوعی در نتایج جستجوی ارگانیک Google نقش دارد. بنابراین E-A-T باید در استراتژی سئو سایت شما مورد توجه باشد.

تگ‌های توضیحات – Meta Tag

یکی از پارامترهایی که برای گوگل بسیار مهم است درج مشخصات برای صفحات مختلف است. شما این مشخصات را با استفاده از تگ meta می‌توانید برای صفحات مختلف تعریف کنید. به طور مثال شما در این قسمت اطلاعات مربوط به این مقاله را مشاهده می‌کنید. این تگ‌ها در CMS‌های مختلف به خصوص وردپرس توسط افزونه‌هایی همانند یاست سئو برای صفحات درج خواهند شد.

<head><meta name=”title” content=”سئو داخلی سایت”>
<meta name=”description” content=”سئو داخلی چیست ، ارائه فاکتورهای مهم سئوی داخلی وب سایت”>
<meta name=”Autor” content=”داود کامرانی”>
<meta name=”url” content=”topadvert.net/onpage-seo/”>
</head>

تگ عنوان – Title Tag

تگ عنوان یک تگ HTML است که در بخش ابتدایی هر صفحه وب قرار دارد و زمینه اولیه و موضوع محتوای آن صفحه را مشخص می‌کند. تگ عنوان به طور برجسته ای در صفحات نتایج موتور جستجو (معمولا به عنوان لینک قابل کلیک) و در پنجره مرورگر ظاهر می‌شود. تگ عنوان به تنهایی اثر زیادی روی امتیاز ارگانیک ندارد، به همین دلیل گاهی اوقات نادیده گرفته می‌شود.

در واقع تگ عنوان پل ارتباطی بین شما و کاربران است که بازدیدکنندگان صفحه نتایج موتورهای جست و جوگر را می‌تواند جذب کرده و ترغیب نماید که از صفحه شما بازدید کنند. فراموش کردن، کپی کردن، و نوشتن تگ عنوان‌های ضعیف، اثر منفی روی نتایج سئو دارند، بنابراین مطمئن شوید که در بهینه سازی حتما این نکته را در نظر گرفته اید.

به جای افزونه یاست سئو ، می‌توانید از افزونه Snippet Optimizer و یا Rank math نیز برای تعریف عنوان سئو یا همان متا تگ استفاده کنید.

<title>آموزش جامع سئو داخلی وب سایت با تاپ ادورت</title>
 • توجه داشته باشید که منظور از تگ عنوان ، عنوان صفحه نیست و منظور همان عبارتی است که در زمان جست و جوی نتایج گوگل برای کاربران نمایش داده می‌شود.
 • به عنوان یک نکته راهبردی می‌توان به این موضوع اشاره کرد که سعی کنید در عنوان سئو از کلمات کلیدی و عباراتی که در تعامل معنایی با کلمات کلیدی هستند استفاده کنید.
 • تگ عنوان بایستی که بین 65 تا 70 کاراکتر داشته باشد.

انتخاب کلمه کلیدی هوشمندانه

برای آنکه بتوانید جذب کاربر درستی داشته باشید لازم است که در کلمات کلیدی پر مخاطب ایجاد محتوی کنید. توجه داشته باشید که کلمات کلیدی انتخاب شده حتما باید در حوزه کاری خود شما باشند و از ایجاد نوشته‌هایی که مرتبط به کسب و کار شما نیستند جدا خودداری کنید. برای یافتن کلمات کلیدی می‌توانید از ابزارهایی همچون الکسا و موز و یا کیورد پلنر و گوگل ترندز استفاده کنید. همچنین با جست و جویی در وب سایت رقبای خودتان می‌توانید ببینید که بر روی چه کلمات کلیدی ای تمرکز بیشتری داشته اند.

به این نکته مهم توجه داشته باشید که کلمات کلیدی که مشابه هم هستند مانند “تبلیغات گوگل” و “تبلیغ گوگل” نباید که دارای صفحاتی جداگانه باشند. این عبارات تماما در یک صفحه قرار گرفته و برای آنها تنها بر روی آن صفحه باید بهینه سازی‌های وب سایت خود را انجام دهید.

لازم نیست بر روی کلمه کلیدی خاصی تمرکز کنید. بلکه می‌توانید از عبارات کلیدی چند کلمه ای به عنوان کلمه کلیدی صفحه خود استفاده کنید. این موارد باعث می‌شوند تا شما سریع تر و راحت تر جایگاه مورد نظر خود را کسب کنید. درک این موضوع نیز بسیار ساده است ، کلمات کلیدی کوتاه تر دارای رقابت شدید تری هستند و عبارات کلیدی چند کلمه ای رقابت ساده تری دارند.

توضیح متا – Meta Descriptions

از ابتدای تاریخ سئو، توضیحات متا یکی از مهم ترین نکته‌های بهینه سازی بوده است. توضیحات متا یا متا تگ ها، توضیحی را از آنچه که صفحه در مورد آن حرف می‌زند، ارائه می‌دهد که اغلب در صفحه نتایج موتور جستجو، زیر عنوان صفحه نمایش داده می‌شود. گرچه گوگل اظهار میکند توضیحات متا در بهبود رتبه بندی موثر نیست ، اما شواهدی وجود دارد مبنی بر اینکه خصوصیات غیرمستقیم توضیحات، به شما کمک می‌کند.

اگر چنانچه می‌خواهید بدانید که کدام یکی از صفحات شما ، فاقد توضیحات متا هستند کافیست که وب سایت خود را در برنامه ” Screaming Frogs SEO Spider ” جست و جو و بررسی کنید. این ابزار تمام لینک‌های موجود در وب سایت شما را بررسی کرده و مشخص خواهد نمود که کدام یکی از صفحات فاقد توضیحات متا ، عنوان سئو ، کلمه کلیدی و موارد این چنین هستند و یا اینکه برای این صفحات توضیحات تکراری ثبت شده که نیاز است تا آنها را تغییر دهید.

توضبحات متا بایستی که بین 170 تا 200 کاراکتر داشته باشد. البته گوگل به تازگی طول پیکسلی عبارات را نیز در نظر گرفته است.

تگ‌های هدینگ – Tags Heading

تگ‌های هدر ، فاکتورهای (HTML (H1-H6 هستند که برای شناسایی عناوین (heading) و زیرعنوان ها؛ از دیگر انواع متن (مثل متن پاراگراف) استفاده می‌شوند. تگ‌های هدینگ در بهبود رتبه صفحه اهمیت قبل را ندارند اما این تگ‌ها همچنان عملکرد مهمی برای کاربران و سئوی سایت شما دارند. مهم این است که ارتباط معنایی بین هدینگ‌های ثبت شده با کلمه کلیدی مورد نظر آن صفحه برقرار شود.

آنها می‌توانند به طور غیر مستقیم و بصورت موارد زیر، روی بهبود رتبه بندی تاثیرگزار باشند:

 • آسان تر کردن درک محتوای شما و لذت بخش بودن بیشتر برای خواننده.
 • ساخت یک فضای غنی از کلمات کلیدی در مورد محتوای شما برای موتورهای جستجو.

نکات مهم:

 • نکته شماره 1: توجه داشته باشید که تگ بندی‌ها حتما باید به ترتیب در زیر مجموعه یکدیگر قرار بگیرند. به طور مثلا بعد از H1 شما حتما باید H2 داشته باشید و پس از آن می‌توانید از H2 یا H3 استفاده کنید. شما نباید بعد از تگ H2 از تگ H4 استفاده کنید چراکه در این میان تگ H3 نادیده گرفته شده است.
 • نکته شماره 2: هر صفحه حتما و حتما باید یک تگ H1 داشته باشد ، اما می‌تواند از چندین تگ H1 و سایر تگها بهره ببرد. البته توضیح ما این است که از یک تگ H1 و تعداد دلخواه از سایت تگ‌ها استفاده کنید. توجه داشته باشید که این تگ بندی‌ها باید بتواند تجربه مطالعه متن را برای کاربران لذت بخش تر و قابل فهم تر کند.
 • نکته شماره 3: سعی کنید که کلمه کلیدی شما در قسمتی از تگ H1 صفحه شما قرار گرفته شده باشد. همچنین در سایر هدینگ‌ها نیز از عبارات کلیدی استفاده کنید.

هدلاین ها

آیا مایلید که محتوای وبسایت شما در قسمت جستجو، بهتر از بقیه به نظر برسد؟ برای این کار باید شروع به نوشتن هدلاین‌های جذاب کنید. شاید نوشتن یک سرتیتر یا هدلاین برای یک پست، کار راحت و ساده ای به نظر برسد، اما یک هدلاین جذاب می‌تواند تعداد واکنش‌ها و کلیک‌های وبسایت شما را تا حد قابل توجهی تغییر دهد و به همین دلیل است که تاکید داریم، برای ساخت آنها با استراتژی پیش بروید. هدلاین‌های شما نیاز دارد تا جرقه جذابیت در ذهن مخاطب را ایجاد کند و آنها را به کلیک کردن روی مطالب شما و خواندن ادامه محتوا ترغیب نماید.

به بیانی ساده تر پاراگراف اول از مقاله خود را به بیان خلاصه وار و جذابی از نوشته خود اختصاص دهید تا بتوانید کاربران را جذب کنید که باقی مقاله را نیز مطالعه کنند.

نوشتن سئویی و کاربرپسند

نوشتن سئویی به این معناست که هنگام نوشتن و تولید محتوا هم باید به فاکتور‌های موتور‌های جستجو توجه کنیم و هم به نیاز کاربر. پشت هر محتوای سئو شده، قطعا یک استراتژی وجود دارد که فقط در تحقیق کلمه کلیدی و پر کردن جاهای خالی با آن ، خلاصه نمی شود.

تولید محتوا را هرگز نباید برای خالی نبودن عریضه انجام دهید. به یاد داشته باشید که محتوا را برای کاربران می‌نویسید. بنابراین حتما باید کیفیت بالایی داشته باشد و معتبر و مرتبط باشد. یک محتوی خوب و جذاب می‌تواند کاربر را برای مدت زمان زیادی در وب سایت شما نگه دارد ، با افزایش زمان وجود کاربران در سایت گوگل اعتبار و جایگاه صفحه شما را افزایش می‌دهد. متن بهید به گونه ای باشد که کاربران از مطالعه آن خسته نشوند و با علاقه زیاد تا انتهای مسیر همراه شما باشند.

توجه داشته باشید که محتوی باید به کاربر نشان دهد که نویسنده آن یک متخصص است که با آگاهی کامل متن مقاله را نگارش کرده و صرفا گزافه گویی نکرده است.

به عنوان یک نکته مهم و تاثیرگذار دیگر حتما از محتوی ویدئویی و عکس‌های زیبا و مرتبط در مقالات خود استفاده کنید. گاهی یک گرافیک ساده می‌تواند مطالب بسیاری را در زمانی کوتاه به خواننده انتقال دهد. همچنین وجود یک ویدئوی جذاب و کوتاه در جذب و نگه داشتن کاربران بسیار اثرگذار خواهد بود.

کلمات کلیدی تکراری – Keyword Cannibalization

“هرچقدر صفحات بیشتری را به یک کلمه کلیدی اختصاص دهید، به رتبه بالاتری برای آن کلمه خواهید رسید.” این جمله کاملا نادرست است!

هدف قرار دادن یک اصطلاح خاص در چندین صفحه می‌تواند باعث “Keyword Cannibalization” شود که عواقب فاجعه آمیزی برای سئوی سایت شما دارد. وقتی چندین صفحه را روی همان کلمه کلیدی هدفگذاری می‌کنید ، در واقع با خودتان رقابت می‌کنید.

اگر در وبسایت شما Keyword Cannibalization اتفاق افتاده است لازم است هرچه سریعترآن را برطرف کنید. برای بررسی این مسیر می‌توانید از مشاوره کارشناسان تاپ ادورت در این مسیر استفاده کنید.

هدف قرار دادن یک مفهوم خاص در صفحات چندگانه روی “قطعه بندی کلمات کلیدی” اثرگذار است که ممکن است نتایج خطرناکی برای سئوی شما داشته باشد.

زمانی که برای صفحات چندگانه با کلمات کلیدی یکسان امتیاز می‌گیرید، در واقع در حال رقابت با خودتان هستید. باید قطعه بندی کلمات کلیدی را در وبسایت خود شناسایی کنید و به موقع به آن پاسخ دهید.

بازبینی محتوا

اکثر تولیدکنندگان محتوا، آنقدر روی تولید محتوای جدیدی تمرکز می‌کنند که فراموش می‌کنند محتواهای قدیمی را بازبینی کنند . این کار اشتباه است.

بازبینی محتوای موجود بسیار مهم است و در موارد زیر به شما کمک می‌کند:

 • ارزیابی این که که آیا محتوای موجود شما در حال دستیابی به اهداف خود و به دست آوردن ROI است یا خیر.
 • شناسایی اینکه آیا اطلاعات موجود در محتوای شما هنوز هم دقیق هستند یا منقضی شده اند
 • تعیین این که چه نوع محتوایی برای شما بهتر از بقیه عمل می‌کند.

بازبینی‌های محتوایی می‌توانند به استراتژی سئو شما کمک زیادی کنند و باید بطور منظم انجام شوند.

بهینه سازی تصویر

اضافه کردن تصاویر یک راه خوب برای جذاب تر کردن صفحات وب است. اما همه تصاویر یکسان نیستند، بعضی از آنها حتی ممکن است که سرعت وبسایت شما را کاهش دهند. برای این منظور حتما از عکس‌هایی با ابعاد و حجم مناسب به صورت بهینه شده استفاده کنید. برای بررسی بهینه بودن عکس‌های خودتان می‌توانید از وب سایت GTmetrix استفاده کنید. همچنین در صورتی که مایل به دریافت اطلاعات بیشتری در رابطه با بهینه سازی عکس هستید پیشنهاد میکنیم حتما مقاله ” بهینه سازی تصاویر سایت ” را مطالعه کنید. این مقاله به طور صحیح به شما کمک می‌کند که یک سئوی ارزشمند داشته باشید.

بهینه سازی تصویر یا عکس، فواید زیادی از جمله موارد زیر را به همراه دارد:

 • فرصت‌های امتیازگیری اضافی (نمایش درجستجوی تصویر گوگل).
 • تجربه کاربری بهتر.
 • لود شدن سریع تر صفحه.

تصاویر و عکس‌ها باید با فکر آپلود شوند. این عکس‌ها حتما باید با محتوای شما مرتبط باشند و از توضیحاتی در متن زیر آنها استفاده شود. نکته مهمی که در اینجا باید به آن اشاره نمود این است که حجم عمده صفحات وب سایت ناشی از عکس‌های استفاده شده در آن است. در نتیجه هرچه تعداد عکس‌ها مناسب تر بوده و در ابعاد حجم‌های بهینه تری باشند مطمئنا صفحات شما سبک تر شده و راحت تر به کاربران نمایش داده خواهند شد.

همچنین توجه داشته باشید که از قابلیت Lazy Load برای عکس‌ها استفاده کنید. این قابلیت را به راحتی می‌توانید با استفاده از افزونه‌های وردپرسی به خصوص افزونه‌هایی نظیر افزونه Rocket و یا افزونه autoptimize فعال نمایید.

به عنوان نکته مهم دیگر حتما توجه داشته باشید که توضیحات alt تصاویر را حتما تکمیل نمایید. این خصوصیت در اصل توصیفی از عکسی خواهد بود شما در مقاله یا صفحه وب سایت خودتان از آن استفاده کرده اید.

مشغولیت کاربر

ارتقای فاکتورهای سئوی داخلی وبسایت، تنها نیمی از مبارزه است. نیم دیگر مبارزه، این است که مطمئن شوید کاربران، صفحه شما را ترک نمی کنند و به بازدید از محتوای شما، تعامل با آن و مراجعه‌های مکرر به آن ادامه می‌دهند. مشغول نگه داشتن کاربر در وبسایت یک چالش است که امکان پیروزی در آن وجود دارد. برای افزایش مشغولیت کاربر به سایت خود، روی جوانبی مثل سرعت سایت، تجربه کاربری، و بهینه سازی محتوا در کنار دیگر عوامل تمرکز کنید تا بازدید از صفحه شما افزایش پیدا کند.

ایجاد لینک سازی داخلی

گوگل به منظور خزش سریع تر و دقیق تر لازم است تا با استفاده از راهنمایی شما وارد صفحات مختلف وب سایت شود. از این رو لازم است که شما در مقاله‌های وب سایت خودتان به سایر صفحات سایت نیز لینک بدهید. توضیحات کامل پیرامون این موضوع را می‌توانید در مقاله ” آموزش کامل لینک سازی داخلی ” مطالعه کنید. در اینجا ذکر چند نکته لازم است.

 • در هر صفحه تنها یک بار به صفحه مقصد خود لینک بدهید.
 • از عبارات کلیدی مترادف برای ایجاد لینک دهی داخلی استفاده کنید و تنها با کلمه کلیدی صفحه مقصد ، برای آن صفحه لینک سازی نکنید. (بهینه سازی انکر تکست ها)
 • صفحاتی که برای شما ارزش بیشتری دارند قاعدتا باید در وب سایت شما لینک دهی داخلی بیشتر به آن صفحات انجام شده باشد.
 • همه لینک‌ها را پس از ثبت شدن چک کنید تا به صورت سالم کاربران را به صفحه مقصد انتقال دهند.
 • در هر صفحه 5 الی 10 لینک داخلی بیشتر استفاده نکنید. البته ممنوعیت بیشتری برای لینک دهی وجود ندارد ولی استفاده بیش از حد می‌تواند ارزش لینک‌های شما را پایین بیاورد.

آدرس صفحات – URL ها

صحبت مستقیمی از طرف گوگل در این باره مطرح نشده اما بر اساس تجربه و مشاهده وب سایت‌های قدرتمند و رتبه دار می‌توان گفت صفحاتی که URL یا همان آدرس دامنه کوتاه تر و قابل درک تری برای گوگل دارند توانسته اند که جایگاه‌های بهتری را تصاحب کنند.

 • نکته شماره 1: پیشنهاد میکنیم حتما برای صفحات وب سایت خود از آدرس‌هایی با ترجمه انگلیسی کلمات کلیدی صفحات خود استفاده کنید.
 • نکته شماره 2: برای جدا کردن کلمات از خط فاصله (-) استفاده کنید. توجه داشته باشید که اصلا از underline یا کاراکتر ( _ ) در نام‌گذاری‌ها صفحات استفاده نکنید.
 • نکته شماره 3: می توانید از کلمات کلیدی در آدرس صفحات خود استفاده کنید. (البته پیشنهاد میکنیم از ترجمه انگلیسی آنها استفاده کنید.)
 • نکته شماره 4: سعی کنید آدرس صفحات به گونه ای باشد که کاربران با شنیدن نام آن به سادگی بتوانند که به وب سایت شما و صفحه مورد نظر مراجعه کنند.

طراحی وب سایت واکنش گرا

یکی از اصلی ترین ملاک‌هایی که مورد توجه گوگل قرار دارد موضوع نمایش وب سایت شما در دستگاه‌های تلفن همراه یا همان در اصطلاح رسپانسیو بودن وب سایت است. با توجه به اینکه امروزه تقریبا 50 درصد مشاهدات وب سایت‌ها از طریق دستگاه تلفن همراه انجام می‌شود می‌توان اهمیت این موضوع را علاوه بر ملاک‌های گوگل ، در جذب مخاطبین نیز جست و جو کرد. اینکه شما نمایش مناسبی از وب سایت در تلفن همراه نداشته باشید یعنی حداقل نیمی از کاربران وب سایت خود را نادیده گرفته اید.

به منظور بررسی اینکه صفحات وب سایت شما رسپانسیو است و یا خیر می‌توانید از ابزار بررسی رسپانسیو گوگل ” Mobile-Friendly Test ” استفاده کنید.

سرعت سایت – Site Speed

بدون شک این مورد بر کسی پوشیده نیست که سرعت بالای وب سایت تاثیر زیادی در ماندگاری کاربران داخل وب سایت خواهند داشت.این موضوع از دید گوگل نیز دور نبوده و از آن به عنوان یکی از اصلی ترین پارامترهای رتبه بندی سایت‌های سئویی خود نام می‌برد. یکی از ساده ترین و در عین حال پرکاربرد ترین ابزارهایی که در این مسیر می‌توانید از آن استفاده کنید ابزار GTmetrix است. بدین منظور می‌توانید مقاله ” جی تی متریکس چیست؟ ” را مطالعه کنید.

بدون شک ابزارهای دیگری هم هستند که با استفاده از آنها می‌توانید سرعت وب سایت خود را مورد سنجش قرار دهید اما پیشنهاد ما این است که بررسی واقعی و تجربی را با استفاده از چندین دستگاه مختلف انجام دهید تا اطلاع دقیقی از شرایط سرعت سایت خود پیدا کنید.

همچنین پیشنهاد میکنیم که از افزونه‌ها و پلاگین‌های افزایش سرعت وردپرس همچون اتواپتیمایز و راکت استفاده کنید. البته توجه داشته باشید که تنظیمات این افزونه‌ها از اهمیت بسیار بالایی برخوردار است و در صورت نصب افزونه حتما تنظیمات آن را به درستی و با مطالعه چندین منبع معتبر انجام دهید.

استفاده از سیستم فشرده ساز GZIP نیز برای وب سایت شما اهمیت بسیار بسیار بالایی دارد. در نظر داشته باشید که بسته به سیستم مدیریت محتوی وب سایت شما فعال کردن این مورد به طرق متفاوتی انجام می‌پذیرد. اما برای سیستم آپاچی می‌توانید به سادگی با افزون تکه کدی به فایل htaccess از فعال شدن جی زیپ اطمینان کسب کنید. برای بررسی فعال بدون جی زیپ می‌توانید از ابزار آنلاین ” varvy.com ” استفاده کنید.

هاست و محل قرارگیری وب سایت شما نیز از اهمیت بسیار بالایی برخوردار است. اینکه سیستم هاستیگ شما چه فضایی را در اختیار شما قرار می‌دهد و با چه سرعتی می‌توانید به اطلاعات وب سایت دسترسی داشته باشید از نکاتی است که باید به آن توجه ویژه ای داشت.

همانطور که بیان شد قسمت عمده ای از حجم صفحات را عکس‌ها تشکیل می‌دهند. در صورتی که از عکس در صفحات خود استفاده کرده اید حتما در نظر داشته باشید که عکس‌ها در ابعاد صحیح و همچنین سایز مناسبی قرار داشته باشند.

در ادامه ابزارهایی که می‌توانید با استفاده از آنها شرایط سرعت وب سایت خود را بررسی کرده و آن را بهبود ببخشید در زیر بیان شده است.

بهینه سازی صفحات برای کاربران

شاید شما اعلام کنید که صفحه وب سایت شما از همه نظر کامل است و دسترسی به همه صفحات وجود دارد. اما ضمن احترام باید بگوییم این موضوع اهمیتی ندارد!!!!

مهم این است که کاربران وب سایت شما بتوانند به سادگی با محیط وب سایت کار کنند و به خواسته دلخواه خود با سریع ترین و ساده ترین راه ، دست پیدا کنند. اینکه متن‌ها خوانایی داشته باشند ، دکمه‌ها به اندازه کافی درست باشند، رنگ بندی مناسبی برای قسمت‌های مختلف وب سایت در نظر گرفته شده باشد و … همه نکات مهمی در این رابطه است.

تا زمانی که کاربران به سادگی نتوانند در صفحات سایت شما گذر کنند و به هدف خود برسند مطمئنا نباید دست از اصلاح صفحات وب سایت خود بردارید.

نشانه گذاری با کدهای اسکیما

اسکیماها در اصل اطلاعات اضافه ای هستند که شما با تعریف آنها می‌توانید به گوگل بفهمانید که در مقالات وب سایت خودتان چه اطلاعاتی را قرار دارده اید. توجه داشته باشید که تکمیل این اطلاعات به صورت نادرست می‌تواند به صورت وحشتناکی برای شما زیان بار باشد.


4 دیدگاه دربارهٔ «10 فاکتور اساسی در سئوی داخلی که باید بدانید»

 1. سلام و درود
  نکات خیلی مفیدی بودن ممنونم. اگه بخوام وضعیت سئو داخلی سایتم رو بررسی کنم چه سایت و یا ابزاری رو پیشنهاد میکنید؟

  پاسخ
  • سئو یکی از روش های افزایش ورودی گوگل و در نتیجه فروش وبسایت محسوب می شود که طبعا تاثیر بسزایی در آن خواهد داشت. اما در کل از دیگر روش های موجود شامل تبلیغات در گوگل ، تبلیغات بنری ، تبلیغات ویدئویی و… نیز می توانید استفاده کنید و پکیج تبلیغات اینترنتی خودتان را تکمیل تر نمایید.

   پاسخ

دیدگاهتان را بنویسید